AKHİB’İN EKIM AYI İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, birlik üyelerinin ekim ayında 35,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yazılı açıklama gerçekleştiren AHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, Türkiye'nin ocak-ekim döneminde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının geçen seneye kıyasla yüzde 19,8 artış kaydederek 16,7 milyar dolara yükseldiğini ifade etti. Tekin, yazılı açıklamasında AKHİB’in ihracat performansını şöyle değerlendirdi: "Bu ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 35,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Ana pazarları Avrupa Birliği ve Orta Doğu ülkeleri ile ABD'den oluşan birliğimiz, ekim ayında en fazla dış satımı 9 milyon dolarla İspanya'ya gerçekleştirdi. Söz konusu ayda bölge ihracatımızda yüzde 25'lik paya sahip olan İspanya'nın ardından yüzde 313 artış ve 8,9 milyon dolarla Hollanda ikinci, yüzde 4 artış ve 4,5 milyon dolarla Almanya üçüncü sırada yer aldı."

AHKİB'in ekim ayındaki ihracatının ürün gruplarını analiz eden Tekin, "Ekim ayında yüzde 70 artış yakaladığımız bayan dış giyim 16,4 milyon dolarla birinciliği elde etti. 7,3 milyon dolarla bay dış giyim ikinci, 4,6 milyon dolarla da diğer hazır eşya (çadır çuval vb.) üçüncü sırada yer aldı” şeklinde konuştu.  

Etiketler