ABD'de enflasyon sonrası teknoloji hisselerine gelen satışlarla Saudi Aramco dünyanın en değerli şirketi oldu.

Teknoloji hisselerine gelen satış Saudi Aramco'yu, dünyanın en değerli şirketi olarak Apple'ın önüne geçirdi.

Mayıs ayında başlayan dalgalanma ile ABD borsalarında teknoloji öncülüğünde yaşanan satışlar son enflasyon verileriyle hızlandı. Yüzde 8,1 olması beklenen yıllık enflasyon yüzde 8,5'lik 40 yılın zirvesinden dönse de 8,3'le beklentinin üzerinde gerçekleşti. 

Verilerden sonra karış işlemlerle güne başlayan New York borsası günü düşüşle tamamladı. Teknoloji şirketlerine gelen satışlarla dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi de değişti. 

iPhone üreticisi, %5,2 düşüşle hisse başına 146.50 dolardan ve 2.37 trilyon dolarlık bir değerlemeden kapandı. Bu değer kaybı Saudi Aramco'uyu dünyanın en değerli şirketi yaptı.

Aramco dün, yaklaşık 2.43 trilyon dolarlık piyasa değeriyle, 2020'den bu yana ilk kez Apple'ı geride bırakarak.

 Yükselen petrol fiyatları, Aramco'nun karı için harika olsa da, artan enflasyonu şiddetlendiriyor ve bu da Federal Reserve'i on yıllardır faiz oranlarını en hızlı şekilde yükseltmeye zorluyor. Faiz oranları yükseldikçe, daha fazla yatırımcı teknoloji şirketlerinden gelecek gelir akışlarının beklentisini aşağı çekiyor bu da hisse senedi fiyatlarını düşürüyor.
 
 Bu yılın başlarında Apple, Aramco'nunkinden yaklaşık 1 trilyon dolar daha fazla olan 3 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Ancak o zamandan beri Apple hisseleri yaklaşık %20 düşerken Aramco hisseleri %28 arttı.

Etiketler
Yorumlar