ABD yine S-400 yaptırımı ile Türkiye'yi tehdit etti.

Rusya'dan gelen ikinci parti S-400 anlaşması yakın açıklaması ABD'yi bir kez daha tehdit eder konuma getirdi. ABD, Maraş konusunda da Türkiye'ye kararı geri alma çağrısında bulundu.

Rusya'nın "Görüşmeler nihai aşamada" açıklaması, bir kez daha ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı CAATSA yaptırımlarını gündeme getirdi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, siyası İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Senato oturumunda soruları cevapladı. Nuland gelen sorular üzerine yaptığı açıklamada S-400 yaptırımlarının yürürlükte olduğunu belirterek yeni alımların yeni yaptırımları beraberinde getireceğini söyledi. 

CAATSA yaptırımları kapsamında ABD, Savunma Sanayi Başkanlığı, Başkan İsmail Demir ve Başkanlık yetkilileri yaptırım listesinde yer alıyor. 

Öte yandan Maraş konusunda da açıklamalarda bulunan Nuland, Maraş bölgesinin yüzde 3,5'lik kısmının açılması kararının geri alınmasını istedi. Kararın "provokatif" ve "kabul edilemez" bulduklarını belirten Nuland kararın geri alınması çağrısını bizzat ilettiklerini kaydetti. 

Etiketler
Yorumlar