ABD ve Avrupa'da endeksler günü yükselişle tamamladı

Salı günü ABD hisse senedi endeksleri günü oldukça alıcılı bir seyirle noktalarken, majör Avrupa endeksleri daha düşük kazanımlarla günü sonlandırdı.

New York borsası bir günlük aradan hızlı yükselişle döndü. Küresel piyasalarda dün, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’de resesyonun önlenebilir olduğu yönündeki açıklamaları sonrası risk iştahı arttı.

Elon Musk'ın açıklamalarıyla yüzde 9 yükselen Tesla hissesiyle Nasdaq'ı yukarı taşırken, S&P 500 haziran ayın içinde en iyi gün içi yükselişini yaşadı. Haftanın ilk işlem gününe enerji ve teknoloji hisseleri güne damga vurdu. 

Dow Jones endeksi 600 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 2,15 artışla 30.530,25 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 2,45 artarak 3.764,84 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,51 kazançla 11.069,30 puana yükseldi.

ABD'de federal tatil dolayısıyla dün kapalı olan piyasalarda, devam eden resesyon endişelerine karşın ekonomide yumuşak bir iniş yapılabileceğine ilişkin yorumlar pozitif seyirde etkili oldu.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre,  düzenlediği basın toplantısında, ABD ekonomisinde şu anda resesyon görmediklerini ve daha istikrarlı bir ekonomiye doğru geçiş sürecinde olduklarını açıkladı.

Öte yandan ABD'de bugün açıklanan verilere göre, ülkede ikinci el konut satışları, konut fiyatlarının rekor seviyeye çıkması ve mortgage (konut kredisi) faiz oranlarının artmasıyla mayısta aylık yüzde 3,4 ile Haziran 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. ABD'de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, mayısta yıllık bazda yüzde 14,8 arttı ve ilk kez 400 bin doları aşarak rekor seviyeye ulaştı.

Avrupa borsaları da yükselişte 

Almanya DAX endeksi, gün içinde 13.443 seviyesini test etmesine rağmen kazançlarını koruyamadı ve günü %0.20 primle 13.292 seviyesinde sonlandırdı. Fransa CAC40 endeksi %0.75 primle 5964 seviyesinde günü sonlandırırken, FTSE100 endeksi ise %0.42 primle 7152 seviyesinde günü sonlandırdı.

22 Haziran Çarşamba günü, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Senatoda yapacağı sunum piyasaların odağında olacak. İngiltere ÜFE ve TÜFE verileri ile ABD Mortgage başvuru verileri de yakından takip edilecek veriler arasında yer alıyor. 

Etiketler
Yorumlar