ABD borsaları günü karışık tamamlarken, Avrupa borsalarında gerileme devam etti.

Bugün gözler ABD Merkez Bankası Fed'de olacak. New York borsası, Fed'in para politikası kararları öncesi günü karışık seyirle tamamladı.

Haziran ayı FOMC toplantısı öncesi 75 baz puanlık faiz artırımının fiyatlanması sonucunda ABD tahvillerinde satış hareketi devam ediyor ve yeni zirveler test ediliyor. Tahvillerdeki hareketle birlikte piyasalar yön arıyor.

ABD endekslerinde karışık seyir hakimdi

Bugün açıklanacak olan FED FOMC faiz kararı piyasalar tarafından dikkatle bekleniyor. Geçen hafta açıklanan enflasyon verisi ve hane halkı tüketim verilerinin FED’i zorlayacak yönde gelmesi sonrasında FED’in 75 baz puan faiz artırması piyasaların beklentisi durumunda

Fed'in enflasyonu kontrol altına almak için atacağı adımların ülkeyi resesyona sokacağı endişesiyle dün yaşanan sert kayıpların ardından bugün açılışta toparlanma gösteren endeksler, kapanışa doğru karışık bir seyir izledi.

Dow Jones endeksi 150 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 0,50 azalışla 30.364,83 puana geriledi. Ayı piyasasına giren, S&P 500 endeksi yüzde 0,37 azalarak 3.735,88 puana inerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 artışla 10.828,34 puana çıktı.

ABD'de bugün açıklanan verilere göre ise Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) mayısta beklentiler dahilinde aylık yüzde 0,8 artarken, yıllık yüzde 10,8 ile beklentilerin hafif altında yükseliş gösterdi

Avrupa endekslerinde gerilemeler devam etti.

Almanya Dax Endeksi 13304 puan ile günü kapattı ve %0.91 değer kaybetti. Endekste 3 sektör günü değer kazancı ile sonlandırdı. Londra FTSE Endeksi günü %0.25 değer kaybı ile noktalarken Paris CAC40 endeksi de %1.2 değer kaybı yaşadı.

Bugün FED FOMC kararı dışında, ABD Haziran ayı Empire imalat, Mayıs ayı perakende satış verileri ile MBA Mortgage Başvuruları takip edilecek.

Etiketler
Yorumlar