ABD borsaları bugün tatil, içeride faiz kararını bekleyen borsada yeni rekorlar görülebilir.

Borsa İstanbul 5 bin puan yolunda ilerlerken güçlü görünümünü koruyor.

Fed'in 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdiği Kasım ayı toplantısına dair tutanakları yayımlandı. Buna göre tutanaklarda Fed üyeleri faiz artırım hızının yakında yavaşlatılmasının uygun olacağı yönünde görüş bildirdi.  Avrupa ve ABD borsaları pozitif seyretti. Dolar endeksi ve uzun vadeli hazine getirileri düştü. ABD 10 yıllık devlet tahvili getirileri -5,6 bp düşüşle 3,708% seviyesine geriledi.

Bu sabah, Fed’in daha yavaş faiz artırım yolunda olduğunu gösteren Kasım ayı FOMC tutanakları etkisiyle Asya borsaları, Avrupa ve ABD vadeli endeks kontratları pozitif seyrediyor.

ABD’de Şükran Günü nedeniyle bugün hisse senedi ve tahvil piyasaları tam gün kapalı olacak. Yarın ise erken kapanış gerçekleştirecekler."

İçeriye baktığımızda; BIST daha çok iç dinamiklere bağlı olarak seyrine devam edebilir. Tarihi zirve seviyesini ileri taşıyan endekste görünüm güçlü. 4865 zirvesinin aşılması ile birlikte endekste yeni rekorların test edildiğini görebiliriz.

Endekste kısa vadeli görünüm güçlü. Bu sabah Asya borsaları artıda işlem görürken iken, endeksin güne yukarı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor. ABD borsalarının tatil olması sebebiyle işlem hacimleri görece daha düşük kalabilir.

 

 

Alış
Satış
Değişim -21.92%
Son Değer 4941.05
En yüksek 5006.33
En düşük 4883.73
Haftalık Değişim -0.4416%
Aylık Değişim -0.735%
Yıllık Değişim 165.9839%
Etiketler
Yorumlar