ABD Başkanı Joe Biden resesyonunun kaçınılmaz olmadığı mesajı verdi.

Beklentiler üzerinde artan enflasyon sonrası Fed'in 0,75 Baz puan artırması resesyon korkularını tırmandırırken, ABD'de endeksler dün sert düşüşler yaşadı. Başkan Joe Biden ise yaptığı açıklamada resesyon önlenebilir dedi

Pandemi ve Rusya savaşıyla dünyanın dengesi değişirken, artan tedarik sıkıntısı ve beraberindeki resesyon korkuları gelişmiş ekonomilerin korkusu oldu. 

ABD'de yüzde 8,6 ile son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyon, Fed'e uzun süre sonra yüzde 0,75 baz puanlık faiz kararı aldırdı. Kararlara birlikte verilen mesajlar piyasaları dün için gerdi. 

Piyasalarda bunlar yaşanırken ABD Başkanı Joe Biden, ABD'de bir resesyonun kaçınılmaz olmadığını, bunun önlenebileceğini söyledi. 

AP ile bir röportaj gerçekleştiren Biden, Hazine Bakanı Janet Yellen ve diğer danışmanlarının 15 ay önce kabul edilen salgının ekonomik etkileriyle mücadele planının enflasyon üzerinde marjinal bir etkisi olabileceğini belirttiğini ancak kendisinin böyle düşünmediğini söyledi.

Biden röportajda sıklıkla bu planın alternatifinin daha derin bir ekonomik bozulma ve daha ağır bir toparlanma olduğunu söyledi.

Biden, "Yellen paketin enflasyon üzerinde marjinal bir etkisi olabileceğini söyledi. Enflasyon üzerinde paketin marjinal, ikincil etkileri olup olmadığını tartışabilirsiniz. Ben etkisi olduğunu düşünmüyorum. Birçok ekonomist de etkisi olduğunu düşünmüyor. Fakat paketin enflasyon yarattığı düşüncesi tuhaf" diye konuştu.

 Rusya'ya yönelik yaptırımların küresel enflasyonu tetiklediği yorumları yapılırken, Biden yeniden seçilememesine neden olsa bile Rusya'ya yönelik duruşunu yumuşatmayacağını söyledi.

Etiketler
Yorumlar