ABD Anayasa Mahkemesi, 28 Eylül'de Halkbank'ın temyiz talebini değerlendirecek.

Halkbank'ın ABD'de devam eden davasında gözler 28 Eylül'e çevrildi. ABD Anayasa Mahkemesi Halkbank temyiz talebiyle yaptığı başvuruyu ve başsavcılığın yaptığı itirazı görüşecek.

Halkbank'ın ABD'de devam eden davasında yeni gündem temyiz başvurulmasının değerlendirmesi oldu. 28 Eylülde toplanacak ABD Anayasa Mahkemesi halkbank'ın başvurusunu ve savcının itirazı değerlendirecek. 

Anayasa Mahkemesi konuya ilişkin yapılacak konferans toplantı öncesinde,  tarafların şimdiye kadar mahkemeye sundukları dilekçe ve belgeleri inceliyor. 

ABD Başsavcısı Elizabeth B. Prelogar’ın, temyiz talebinin reddedilmesi için 18 Temmuz'da Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu 25 sayfalık dilekçede yer alan itirazlarına karşı, Halkbank önceki gün kendi hukuki argümanlarının yer aldığı 17 sayfalık bir itiraz dilekçesi sundu.

Halkbank, ABD Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu 2 Ağustos tarihli itiraz dilekçesinde, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir kamu kuruluşu olduklarını belirterek, ABD’de “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası”na göre yargılanamayacaklarını savundu. Banka, hem New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nin hem de İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nin kararlarının yanlış olduğunu öne sürdü.

Kaynak :  VOA Türkçe 

 

Etiketler
Yorumlar