75 baz puan faiz artırırım bekleniyor

FOMC toplantılarında bugün karar günü. Türkiye saati ile 21.00'da Fed faiz kararını açıklayacak. Piyasalar beklentiler doğrultusunda faiz kararını fiyatladığı için önemli bir etki beklenmiyor. Anacak Powell'ın vereceği sinyaller merak ediliyor.

Günün en önemli konu başlığını Fed'in faiz kararı oluşturuyor. Ağırlıklı piyasa beklentisi Fed'in son toplantıda olduğu gibi politika faizinde bir kez daha 75 baz puanlık artırım yapacağı yönünde. Ancak hâlihazırda bu karar fiyatlandığı için bu yönde bir adımın tek başında anlamlı bir piyasa etkisi yaratmasını beklenmiyor.

Fed'den 75 baz puanlık faiz artırımı beklense de Haziran ayı enflasyonun %9,1 olarak açıklanmasının ardından yapılabilecek 100 baz puanlık faiz artışı da sürpriz olmayacaktır. Globalde Fed'in agresiz faiz artışları ile birlikte resesyon endişeleri olsa da bu durumun teknik olarak gerçekleşme olasılığı 28 Temmuz'da belli olacak.

Faiz kararından çok piyasalar toplantı sonrası Fed Başkanı Powell'ın vereceği mesajlar merak ediliyor.  Mevcut durumda Fed'in politika faizinin üst sınırı %1,75 seviyesinde bulunuyor. Beklentilere paralel bir adım atılması durumunda bu rakam %2,50 seviyesine ulaşmış olacak. Fed'in son projeksiyonlarına göre yıl sonu hedefi %3,40 seviyesinde bulunuyor. Bu noktada piyasa beklentisi politika faizinin %3,50'ye ulaşmasının ardından Merkez Bankası'nın beklemeye geçeceği yönünde. 

Tamamen Fed toplantısına odaklanan yurt dışı piyasalar destek bulmakta zorlanırken ABD'de bilançolar net kâr tarafında genel hatlarıyla iyimser bir tablo çizse de gelecek dönemlere ilişkin beklentilerin aşağı yönlü revize edilmesi risk iştahını daraltıyor. Son olarak Walmart'ın da 2022 yılı beklentilerini aşağı yönlü revize etmesinin ABD endeksleri üzerinde baskı yaratan bir unsur olarak çalıştığı görüldü. 

IMF'nin küresel büyüme tahminini aşağı çekmesi ve yeni konut satışları başta olmak üzere makroekonomik verilerin zayıf bir tablo ortaya koyması da baskıyı artırdı.

Borsa İstanbul'da ise yukarı yönlü denemeler devam ediyor ancak endeksin 2550 puanın üzerinde kuvvetli bir şekilde tutunmakta başarılı olamıyor. Uzmanlar bu seviyesin üzerinde arka arkaya kapanışlar  yapılamaması durumunda endeksin kâr satışlarına maruz kalabileceğini konusunda uyarıyor. 

BİST100 endeksi tarafında 2.480'in üstünde kalındıkça pozitif görüşümüz sürerken, 2.585 kısa vedeli hedef olarak öne çıkıyor. Geri çekilmelerde 2.500 - 2.480 seviyeleri yakından takip edilecek.

Kaynak: Ünlü Yatırım 

 

 

Etiketler
Yorumlar