66 bin dolar ile rekora giden Bitcoin son bir haftada yüzde 10 düştü.

Kripto para evreninde sert düşüşler yaşanıyor. Bitcoin ve Ethereum'da son 24 saatte kayıplar yüzde 7'nin üzerine çıktı.

Geçen hafta 3 trilyon doların altına inen kripto para evreni yeni haftaya yükselişle başladı. Ancak bu yükseliş öyle uzun boylu olamadı. Bitcoin yeniden 60 bin dolar seviyesine gerilerken son fiyatlanmalar 61 bin 200 dolar civarında şekilleniyor. 

Düşüşte, ABD Başkanı Joe Biden'in kritpora para vergi raporlama zorunluluğunu da içeren altyapı yatırım paketini imzalamasının etkili olduğu belirtiliyor.

Biden'in onayı ile ABD'de yürürlüğe giren yasa, vergi idaresi IRS için aracı kurum, broker tanımını genişletiyor. Tüm borkerlerin cari vergi yasası çerçevesinde işlemlerini raporlamaları zorunluluğu getiriyor. Piyasa katılımcıları, yapılan geniş tanımın kriptopara madencileri ve piyasanın diğer taraflarını IRS'in raporlama zorunlulukları kapsamına sokacağından endişe ediyorlar.

Bitcoin'de sert düşüşler yaşanırken kayıplar günlük bazda yüzde 7'yi aşarken haftalık kayıp yüzde 10'un üzerine çıktı.  

Kripto paralardaki düşüşten Ethereum da etkilendi. Etherum bu sabah 4 bin 351 dolarda bulunurken yüzde 7,66 kayıpla seyrine devam ediyor. 

En büyük dijital token, Singapur'da % 4,5 düşüşle yaklaşık 61.000 dolardan işlem gördü.

Oanda Corp.'un kıdemli piyasa analisti Edward Moya, bir notta 70.000 dolar seviyesinin dijital varlık için büyük bir direnç alanı olduğunu yorumladı. 

Yorumlar