6 saatlik Facebook kesintisinin inanılmaz bir maliyeti çıktı

Facebook 6 saat kesintiye uğradı ve ekonomik zarar milyar dolarları aştı...

Facebook, dün yaşanan çöküntüden dolayı özür diledi ve  sorunun kaynağını şöyle açıkladı: "veri merkezleri arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki yapılandırma değişikliklerinin bu iletişimi kesintiye uğratması..."

İŞTE EKONOMİK ÇÖKÜŞ

Tarihi çöküş, sosyal medya devinin ABD borsalarında NASDAQ Endeksi’nde işlem gören hisselerini de sarstı. Seans içinde yüzde 7’ye yakın değer kaybeden Facebook hisseleri günü yüzde 4.9’luk kayıpla kapattı.

Facebook hisselerindeki düşüş, sosyal ağın kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in kişisel servetine de hemen olumsuz yansıdı. Zuckerberg’in kişisel serveti bir günde 5.9 milyar dolar eridi.

Sosyal medya devindeki 6 saatlik çöküş nedeniyle ortaya çıkan zarar, Facebook ve Zuckerberg ile de sınırlı kalmadı. Küresel internet kesintilerini izleyen NetBlocks'un hesaplamalarına göre Facebook, Instagram ve WhatsApp'a, dünya genelinde ve aynı anda erişilememesinin küresel ekonomiye 1 saatlik maliyeti 161 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye saati ile 4 Ekim Pazartesi günü 18:40 civarında başlayan kesintinin 5 Ekim Salı saat 01:00 itibariyle giderilmeye başlandığı dikkate alındığında, Facebook ve çatısı altındaki WhatsApp ile Instagram'da yaşanan sorunun global ekonomik maliyeti de 1.1 milyar doları aşmış oldu.