250 bin dolar karşılığında verilen vatandaşlık uygulamasında yeni öneri geldi.

Tartışma konusu olan 250 bin dolarlık yatırıma vatandaşlık verilmesi konusunda "kademeli artış" önerisi yapıldı.

Yabancıya konut satışı artış gösteren Türkiye'de 250 bin dolar karşılığı yabancıya vatandaşlık veriliyor. Çokça tartışılan uygulamaya "kademeli artış" önerisi geldi.

Buna göre 250 bin dolarlık 10 bin ev satıldıktan sonra vatandaşlık verme sınırı 350 bin dolara yükseltilmesi talebin devamı halinde 20 bin konuttan sonra 500 bin dolara çıkarılması öngörülüyor. 

Duygu Erdoğan imzasıyla Milliyette yayınlanan haber göre vatandaşlık bedeline kotalı artış çözümü aranıyor. Haberde fikirlerine başvurulan Markalı konutların global satışını yöneten Mars Investment’in İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na da ilettikleri bir yazı ile ‘önceden belirlenen kota’ sistemi önerisini sunduklarını söyledi.

Bucak, kademeli artışı önerisinin ise şu şekilde çalışacağını söyledi. “Örneğin 250 bin dolarlık 10 bin tane ev olduğunu duyurursunuz. Ardından bu sınırı 350 bin dolara çekip bununla 20 bin gayrimenkul satacağınızı söylersiniz. Sonra bunu 500 bin dolara yükseltirsiniz. Bunun en iyi örneği; Karadağ. Kotasını yıllık olarak önceden açıklıyor. Talebini erteleyen herkes, gelecek yıl daha pahalıya almamak için erkenden harekete geçiyor” 

Kriptoyu bozan Türkiye'den konut alıyor

Buçak'tan şaşırtan bir de kripto ayrıntısı haberde yer alıyor. Hakan Bucak'a göre kripto parayı nakde çevirip Türkiye’den gayrimenkul alanların sayısı önemli oranda artmış. Bucak, yabancının yüzde 30’unun kripto ile alım yaptığını tahmin ettiğini söyledi. Bucak, “Ülkeler ekonomik daralma nedeniyle çıkış yapacak para konusunda çok sıkı uygulamalar, gizli ambargolar uygulayabiliyor. Bu açıdan yeni ödeme yöntemleri ele alınıyor” dedi.

Milliyet 

Etiketler
Yorumlar