23 Haziran'da MB faiz kararını açıklayacak, piyasalar çöker mi?

Gözler 23 Haziran tarihindeki MB faiz toplantısında... MB yine faiz indirirse finansal piyasalar için tam bir çöküş yaşanabilir...

Bütün dünya son iki yılda faizleri artırarak; pandemi döneminde basılan parayı sisteme geri çekmeyi böylece de enflasyonu engellemeyi amaçlıyor. 

Türkiye ise pandemi döneminde basılan paralara ve rekor düzeyde artan enflasyona rağmen faiz indirimleri yaptı. Ve dolar yükseldi, enflasyon yükseldi; TL düştü. Hayat pahalılığı arttı. 

Türkiye'de 23 Haziran'da MB faiz toplantısı var. 

Finansal piyasalar, MB yine bir şok yaparda faiz indirirse diye korkuyor. Zira yeni bir faiz indiriminde doların yükselişi kimse frenleyemez... 

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 1994'den bu yana en büyük faiz artırımına giderek faizi 75 baz puan artışla yüzde 1.5-1.75 aralığına yükseltmesi ve bazı ülkelerin de ABD’yi izlemesi küresel piyasalara nefes aldırırken, Türkiye’de ise piyasaları korku sardı.

23 Haziran’da yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’ndan (PPK) yine sabit faiz veya indirim kararı çıkması halinde döviz kurlarının yönünü yukarıya çevirebileceği endişesi giderek artıyor. 

Fed'in ardından birçok merkez bankası faiz artırmaya başladı. Brezilya Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 13.25 seviyesine çıkardı. Banka ağustos toplantısında da faiz artışlarına devam sinyali verdi. Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi de ABD Doları’na bağlı döviz kuru rejimi nedeniyle aynı oranda artışa gitti. Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) gösterge faiz oranını 75 baz puan artışla yüzde 2'ye çıkardı. İsviçre Merkez Bankası artan enflasyonun kontrolden çıkabileceği endişesiyle sürpriz bir şekilde faiz artırma kararı aldı. Banka 2007 yılından beri ilk kez faiz artışı kararı alarak, rekor düşüklükteki politika faizini 50 baz puan artırarak eksi yüzde 0.25’e çekti. İngiltere Merkez Bankası da politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 1.25 seviyesine çıkardı.