2022'DE VESTL YİNE KAZANDIRABİLİR Mİ? İŞTE O ÇOK ÖNEMLİ ANALİZ

VESTL hisse analizi...

VESTL hissesi için Halk Yatırım önemli bir analiz paylaştı. 

Yüksek temettü verimliliğine sahip olan VESTL, 2022 yılında da temettü dağıtımına devam edilebileceğini ve kar dağıtım politikası gereği dağıtılabilir karın en az %25’inin dağıtılmasının benimsenmiş olması doğrultusunda cazip yatırım fırsatı sunabiliyor... 

Vestel Elektronik hissesi için 12 aylık hedef fiyatımızı 38,64 TL seviyesinde belirliyor, %44 getiri potansiyeline işaret eden yeni hedef fiyatımızla tavsiyemizi “AL” olarak sürdürüyoruz. Ayrıca, Vestel’in, piyasa çarpanları bazında küresel ölçekteki benzerlerine kıyasla iskontolu işlem görmesinin şirketi avantajlı konuma getirdiğini düşünüyoruz. Vestel 2022 yılı tahminimize göre 2,5x FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görürken; global benzerlerine göre ise %65,2 iskontolu işlem yapıyor. 

Beyaz eşyanın satışlarda ağırlığının artması, operasyonel marjların geçmiş yıllara kıyasla yüksek kalmasını destekliyor. Yıllar itibarıyla beyaz eşya üretimindeki kapasitesini artırmaya devam eden şirketin 2021 yılı itibarıyla 13,2 milyon adete ulaşan kapasitesinin 2022’de 16 milyon adete ulaşmasını öngörüyoruz. 9 aylık dönemde toplam satışlar içerisindeki payının %60 düzeyine yaklaştığı görülen beyaz eşya satışlarının, projeksiyon dönemi boyunca ise kademeli olarak %60-70 seviyesine doğru yükselmesini bekliyoruz.

Beyaz eşya segmentinde satış gelirlerinin 2021 sonunda geçen yıla kıyasla %47,2 oranında artarak 17.795 milyon TL’ye ulaşacağını hesaplarken, 2022 yılı için bu rakamın 26.860 milyon TL düzeyinde gerçekleşeceği yorumlanıyor. 

Otomotiv elektroniği ve batarya yatırımlarının orta ve uzun vadede şirkete değer katacağını öngörüyoruz. Yurt içi beyaz eşya pazarında bayi kanalına, ürünlere ve satış sonrası hizmetlere yapılan yatırımlarla son yıllarda pazar payını artırmayı başaran Vestel Elektronik’in satış başarıları devam edebilir. 

VESTL, ilk satışın 2023 yılında planlandığı yerli otomobil projesi kapsamında çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda yapılan yatırımların orta vadede şirkete katma değer yaratacağını ve şirket finansallarına olumlu yansımaları olacağı yorumlanıyor. 

Döviz kurlarındaki oynaklığa karşı defansif yapı. Vestel’in toplam satışlarının %70-75’ini yurt dışı satışlar oluştururken, Avrupa ana ihracat pazarı konumunda bulunuyor. Şirketin satışlarının içerisinde yurt dışı satışlarının payının yüksek olmasının döviz kurlarındaki oynaklığa karşı şirkete defansif bir yapı kazandırdığı analiz ediliyor.