2022'de hangi Borsa İstanbul hisseleri öne çıkabilir?

2022 BİST beklentileri...

 

 

Borsa İstanbul'un 2022 seyrini Tuncay Turşucu ve Seda  Özer değerlendirdi. 

2022 yılında sahnede, oyun kurucu Merkez Bankaları, enflasyonist endişeler, yavaş ekonomik büyüme ve Covid-19 pandemisinde çıkabilecek yeni mutasyonlar olacak.

2022 yılının tahmin edilmesi zor bir yıl olduğunu belirten Tuncay Turşucu Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu  Tuncay Turşucu, “Borsa’da her zaman fırsatlar oluşacaktır” şeklinde değerlendirdi. Turşucu aynı zamanda, 2022 yılının ilk çeyrek bilanço sonuçlarının, yılın geri kalanı için daha iyi sonuçlar vereceğini belirtti.

İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer ise, “Devam eden karlılık ve güçlü bilanço yapısı ile öz kaynaklara oranla yüksek ihracat yapan şirketler bu yıl ön planda olacak. Sektörel bazda, bankacılık sektörünü öz sermaye karlılığı bakımından ön plana çıkarıyoruz” şeklinde belirtti.

Tuncay Turşucu 2022'de öne çıkabilecek sektörler için şunları söylüyor: "Covid-19 etkilerinin azalması ve açılmaların rahatlaması ile hizmet sektörünün 2022 yılında öne çıkması beklenebilir. Bu anlamda havacılık, yer hizmetleri ve turizmin canlı olacağını düşünürsek içecek sektöründe yerinde satışlar güçlü olabilir."

Tahvil faizlerindeki yüksek seyrin, önemli yatırım geliri yazan Sigorta sektöründe belirleyici olmasını bekliyorum. Her ne kadar sigortacılık faaliyetlerinde yılın ilk yarısında güçlü beklentiler görünmüyor olsa da, yılın geri kalanında hem tahvil getirileri hem de sektördeki toparlanma sigortacılık hisselerini pozitif etkileyebilir. 

Covid-19 etkisinin azalması çip krizini azaltabilir. Bu hem otomotiv sektörünü hem de beyaz eşya sektörünü olumlu etkileyebilir.

Yazılım sektörü, hem TL maliyetlerin olması hem de dolar bazında satışların olması açısından avantajlı bir sektör. Covid-19 etkilerinin azalması ile sağlık sektöründe rahatlama beklenebilir.

Petrol fiyatlarının yükselmesi ile birlikte inşaat taahhüt sektörü, özellikle Rusya ve Hazar bölgesi ülkelerinde canlanabilir.

Bunların dışında ihracat oranı yüksek şirketlerin yakından analiz edilmesinde fayda var. 2022 yılının ilk çeyrek bilanço sonuçları bizlere yılın geri kalanı için daha iyi sonuçlar verecektir.

Borsa Uzmanı Seda Özer'in 2022 beklentileri ise şunlar;

karlılık ve güçlü bilanço yapısı ile öz kaynaklara oranla yüksek ihracat yapan şirketler bu yıl ön planda olacak. Sektörel bazda, bankacılık sektörünü öz sermaye karlılığı bakımından ön plana çıkarıyoruz. 

Dayanıklı tüketim sektöründe büyümenin devam ettirmesini ve 2021 yılında daralan kar marjlarının 2022 yılında düzelerek normale dönmesini bekliyoruz. İhracat ağırlıklı çalışan otomotiv, beyaz eşya ve kimya sektörü beğendiğimiz sektörler arasında yerini alıyor. Sanayi ve ulaştırma sektöründeki hisselerin pozitif ayrışmaya devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca enflasyonist ortam, perakende sektör bilançolarını baskılayabilir; ancak bunların fiyatlara yansıyabileceğini ve bilançolarını geliştirmeye devam edeceğini düşünüyoruz.

 Borsa İstanbul’un ucuz kalması elimizde olan en önemli fırsat gibi görünüyor. 2022 yılı şirket hikayelerinin ön planda olacağı bir yıl olabilir. Hisse özelinde hareketlilik yaşanması beklenebilir. Bu açıdan bakıldığında tutarlı temettü ödeyen ve hisse geri alımı yapan şirketler öne çıkacaktır.

 Ayrıca, devam eden karlılık ve güçlü bilanço yapısı ile öz kaynaklara oranla yüksek ihracat yapan şirketler bu yıl ön planda olacak. Sektörel bazda, bankacılık sektörünü öz sermaye karlılığı bakımından ön plana çıkarıyoruz. 

Dayanıklı tüketim sektöründe büyümenin devam ettirmesini ve 2021 yılında daralan kar marjlarının 2022 yılında düzelerek normale dönmesini bekliyoruz. İhracat ağırlıklı çalışan otomotiv, beyaz eşya ve kimya sektörü beğendiğimiz sektörler arasında yerini alıyor. Sanayi ve ulaştırma sektöründeki hisselerin pozitif ayrışmaya devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca enflasyonist ortam, perakende sektör bilançolarını baskılayabilir; ancak bunların fiyatlara yansıyabileceğini ve bilançolarını geliştirmeye devam edeceğini düşünüyoruz.(Hürriyet)