2021 yılını sallantıda geçiren borsada yatırımcı ilgisi sanayi ve hizmet sektörü hisselerine kaydı

Mart ayında 1589 zirvesini gören borsada Merkez Bankası Başkanı değişimi ile 1400 puan civarın demir attı. Yatay ve dalgalı seyir izleyen borsada yatırımcıların tercihi ise sanayi ve hizmet sektörü hisseleri oldu.

Piyasalar kararsız günlük gelişmelerle bir yukarı bir aşağı dar bir alanda seyrini sürdürüyor. Hisse bazlı fiyatlanmaların öne çıktığı bugünlerde mali sektör hisseleri yatırımcıların ilgisinden çıkmış durumda. 

Borsada yılbaşından bu yana yatırımcıların tercihi ise sanayi ve hizmet sektörü hisseleri oluyor.

Borsada yılbaşından bugüne yaşanan gelişmeler sonrası en fazla değer kazanan sektörleri yazan Milliyet yazarı Zeynep Aktaş inşaat, bilişim, metal ana ve kimya sektörlerine dikkat çekiyor.  İnşaat sektörü hisseleri yüzde 28 değer kazanırken bilişim hisseleri yüzde 19 yükseldi. Metal ana sektöründe yüzde 12 yükseliş yaşandı. Kimya sektörü hisseleri ortalama yüzde 11 değer kazandı. Rüzgâr sanayi ve hizmetten yana esiyor. İhracat yapan şirketler öne çıkıyor. Döviz kurlarının yüksek seyretmeye devam etmesi trendin sürmesini sağlıyor.

Metal ve kimya

Metal ana ve kimya sektörü önemli çünkü piyasa değerleri oldukça yüksek. İnşaat sektörü şirketlerinin piyasa değeri 7 milyar dolar. Bilişim sektörünün 3 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. Ancak metal ana sektörü 13.7 milyar ve kimya sektörü 16.6 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile sanayi sektöründe önemli bir büyüklüğe sahip.

Kimler kaybetti?

Yılbaşından bu yana en fazla değer kaybeden sektörlerin başında orman ve kâğıt ürünleri gelirken onu banka ve menkul kıymet hisseleri takip etti. Mali sektör hisseleri endeksin gerisinde bir performans göstermeye devam etti.

Sanayi endeksindeki hisselerin piyasa değeri 68 milyar dolar. Mali sektörde ise piyasa değeri 50 milyar dolar. Sanayi şirketlerinin büyük banka ve holdinglerinin toplam piyasa değerinin üzerinde bir piyasa değeri ile işlem gördüğü dikkat çekiyor.

 

Zeynep Aktaş / Milliyet 

Etiketler
Yorumlar