20-24 Haziran haftasında Borsa İstanbul'u ne bekliyor?

Haftalık borsa analizi

Borsa uzmanı Tuncay Turşucu 20-24 Haziran haftası için analiz yayınladı:

"Borsa Endeksi dalgalı bir haftanın ardından Cuma günü 50 günlük ortalamasından gelen alımlarla önümüzdeki hafta için umut verici bir kapanış gerçekleştirdi.

ABD piyasalarında satışlar resesyon endişeleri ile derinleşirken, Fed’in 75bps puanlık art arda faiz artırım beklentilerinin büyük ölçüde fiyatlandığını düşünüyorum. Teknik olarak ABD S&P endeksinde satışlar aşırı seviyelere geldi ve önümüzdeki hafta daha stabil bir piyasa görebiliriz. Pazartesi günü ABD piyasaları kapalı olacak.

Çarşamba ve Perşembe günleri ise Fed Başkanı Powell’ın kongre sunumu olacak. Ancak daha yeni Fed toplantısı sonrası açıklamalar yapan Powell’ın farklı bir mesaj vereceğini beklemiyorum.

Fed üyeleri arasında resesyon konusunda ciddi olumsuz mesajlar olsa da Powell ve Hazine Bakanı Yellen daha ılımlı mesajlar veriyor. Haftaya aşırı satışların ardından ABD ve küresel piyasalarda daha ılımlı görünümler olabilir.

İçeride ise GES talepleri sonuçlanacak ve ortaya net bir resim çıkacak.

Perşembe günü TCMB ‘den faizlerde değişiklik beklenmiyor.

Açıkçası TCMB faiz kararının ve karar metninin piyasa üzerinde etkisinin artık fazla kalmadığını düşünüyorum. Borsa’da orta vadede pozitif görüşümü koruyorum. Haziran sonu itibari ile 2Ç bilanço beklentilerinin hisse bazlı hareketlilikler getirmesini bekliyorum. Cuma günü kapasite kullanım oranları öncü bir veri ancak önemli bir dalgalanma olmadıkça piyasa üzerinde etkili olmasını beklemiyorum.

Çarşamba günü dışarıda hem ABd hem Euro bölgesi Hizmet ve İmalat PMI verileri izlenecek. Verilerin hepsi halen 50 seviyesinin üzerinde ve genişlemenin sürdüğünü gösteriyor. Öncü gösterge niteliğindeki bu verilerde 50 seviyesinin altına doğru düşüşler olup olmaması önemli.

TEKNİK ANALİZ

Borsa endeksi Cuma günü 2472 seviyesindeki 50-günlük ortalamasından tepki gösterdi. Teknik olarak halen güçlü olan endekste görünüm pozitif. Borsa endeksinin 2572 seviyesinin altına gerilemesi ve bu seviyenin altında kalması durumunda satış baskısı 2350-2400 seviyelerine kadar artabilir. Ancak şimdilik bu noktada değiliz. Endeksin 2572 seviyesi üzerinde kalması durumunda yukarı tepkilerin devam etme oladılığı yüksek. 2650-2700 seviyeleri direnç bölgelerimiz.(Tuncay Turşucu)