15 Yaşını tamamlamamış çocuklar için E-Devlet'ten başvuru yapılabilecek

Okulların başlamasıyla birlikte e-Devlet Kapısı'nda yeni bir uygulama daha devreye girdi. Buna göre 15 yaşını henüz tamamlamamış çocukların kimlik kartı başvuruları ebeveynleri tarafından e-Devlet Kapısı'nda yapılabilecek.

e-Devlet'te bir yenilik daha duyuruldu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, nüfus müdürlüğüne gidilmeden velisi veya vasisi olunan 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Uygulama nasıl yapılıyor

Başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik imza veya mobil imza kullanılarak gerçekleşebilecek. Başvuru işlemine başlamadan önce ilgili değerli kağıt bedeli yatırılacak daha sonra kimlik kartı başvurusunun ne amaçla yapıldığı, kimlik kartının hangi adrese ve kime teslim edileceği gibi detaylar seçilerek başvuru tamamlanabilecek. TCKK başvurusu yapılacak çocuğun Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması gerekiyor. Başvurusu yapılacak çocuğun, son 6 ay içinde yapılan TCKK veya pasaport başvurusu neticesinde MERNİS'te kayıtlı fotoğrafı bulunması durumunda bu fotoğraf kullanılacak. 

Etiketler
Yorumlar