100 bin dolara alınan ev tapuda 250 bin dolar gösterilerek vatandaşlık alındığı iddia ediliyor

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için 250 bin dolarlık yatırım yapılması yeterli. Bunu bilen yabancı Türkiye'den bu fiyata bir ev aldığında Türkiye Cumhuriyeti kimliğini cebine koyuyor. İddia o ki gerçekte 100 bin dolara satılan evler faturada 250 bin dolar olarak gösteriliyor.

Konutta artan fiyatları dikkatleri buraya çekerken yabancıya konut satışındaki artış yeni iddiaları da beraberinde getirdi. 

Türkiye'de ağustos ayında tam 141 bin 400 adet konut satışı gerçekleşti. Bunun 5 bin 866 adedi yabancılara satıldı. Yabancılara ev satışı son bir yılda yüzde 50 oranında artış gösterdi. 

Yabancıya ev satışıyla birlikte hülle iddiaları gündeme geldi. Yabancıların Türkiye Cumhuriyet vatandaşlığı almaları için 250 bin dolarlık yatırım yeterli. 

Bu alanda hüllenin yapıldığı evi 100 bin dolara alıp satıcı ile anlaşarak tapuda ‘250 bin dolara aldım’ diyenlerin konut fiyatlarını artırdığı iddia ediliyor.

Sözcü gazetesinden Özlem Ermiş Beyhan'ının haberine göre

TC vatandaşlığı için 250 bin dolarlık bir ev satın almanın yeterli olması, doların TL karşısında uçuşa geçmesinin de etkisi ile emlak piyasasındaki dengeyi sarstı. Konut fiyatlarındaki yükselişte vatandaşlık için konut satışlarında yapılan hüllenin de etkili olduğu iddia ediliyor. Evi gerçekte 100 bin dolara alıp, satıcı ile anlaşarak tapuda 250 bin dolar gösterip TC vatandaşlığını yarı fiyatına alanların olduğu belirtiliyor.

Hülleli satışların ise özelikle Esenyurt, Beylikdüzü, ve Esenler bölgesinde yoğunlaştığı iddia ediliyor. 

Ağustos ayında Türkiye'den en fazla konut alanlar İranlılar olurken, onları Irak ve Rusya vatandaşları takip etti. 

Etiketler
Yorumlar