07-11 Kasım haftasında BİST yeni rekorlar kıracak mı?

Haftanın BİST analizi

Ünlü borsa yorumcusu Tuncay Turşucu, 07-11 Kasım haftasını yorumladı...

"Borsa endeksi geçtiğimiz hafta %8.71’lik yükselişin ardından Dolar bazında 225$ seviyesindeki direnç seviyesinin üzerinde kapandı. Bu seviye önemli bir seviye çünkü Endeks 2018 yılından bu yana bu seviyenin üzerinde kapanış yapamıyordu. Endeks için kritik seviyeleri geçtiğini söylemek mümkün. Bu seviyenin üzerindeki hareketler endeksin 257$ hedefine gitmesini sağlayabilir. Bu seviye TL bazlı grafikte gördüğümüz 4600-4700 seviyelerini doğruluyor.

 Hisse senetleri piyasasında iştah devam ediyor. Büyük şirketlerde açıklanan Bilançolar hisselerdeki hareketi desteklerken, endeks üzerindeki pozitif etkileri hissettik. Geçen hafta özellikle SASA, TUPRS, EREGL, MGROS, KCHOL gibi hisselerdeki alımlar BIST30 endeksini de destekledi. Diğer yandan hafta genelinde baskı yaratan Banka hisselerinde Cuma günü gelen alımlar, endeksteki kapanışın şiddetli olmasını sağladı. Bankaların önemli destek noktalarından tepki verdiğini gördük. Önümüzdeki hafta bankaların endekse katkısı daha fazla olabilir.

Geçen hafta Fed faizleri beklentilere paralel 75bps arttırdı ve politika faizini %4 seviyesine çekti. Faiz artırımlarının devam edeceği sinyalini verirken daha yumuşak faiz artışlarının sinyalini verdi. Beklentiler halen Mart 2023’de faizlerin %5 seviyelerine ulaşması bekleniyor. ABD borsaları karar sonrasında sert aşağı tepki verse bile yine de alıcıların ısrarlı duruşları dikkat çekiyor. Tarım dışı istihdam verisi ise beklentilerin üzerinde geldi. Güçlü veriye rağmen ABD borsalarında Cuma günü satışlar yaşanmadı. Dışarıda İngiltere Merkez Bankası faizlerini 75bps artışla %3 seviyesine çekti. İçeride enflasyon rakamları açıklanırken, TÜFE %85.51 seviyesine yükseldi. Bu rakamla birlikte yeniden değerleme oranı %122.9 oldu. Bu rakam 2022’de %36.2 olmuştu. Bunlara ek olarak tahıl krizi çözülmesi ile Buğday fiyatlarında tekrar düşüş görüldü.

Borsa Dolar Bazlı Direncini Geçti
Borsa 4000-4100 direncini hızlı bir şekilde geçerken, TL bazlı grafikteki kanal direnci olan 4200 seviyesinin üzerine bile çıktı. Bunun yanında dolar bazlı grafikte 225$ seviyesindeki direnç seviyesini geçmiş durumda. Bu seviye 2018 yılından bu yana geçilemiyor. Endeksin 225$ seviyesinin üzerinde tutunması durumunda 257$ seviyesindeki dirence doğru yeni bir patika açılabilir. Teknik olarak önemli seviyeleri geçiyoruz. Başarısız olması durumunda ise bu noktalarda gelecek kar satışları sert olabilir. Bu durumda kar satışlarının 4000 seviyesi üzerinde karşılanıp karşılanmayacağı önemli olacak.(Tuncay Turşucu) 

Bilançolar gelmeye devam ederken, 9 Kasım tarihi konsolide bilançoların son gönderilme tarihi. Bu tarih ile 3Ç bilanço dönemini sonlandırıyoruz.(Tuncay Turşucu)