01-05 Ağustos haftasında endeks daha da yükselebilir!

Yeni haftada borsa endeksi yükselebilecek mi?

Borsa yorumcusu Tuncay Turşucu 01-05 Ağustos BİST işlem haftasını yorumladı... 

BİST 30'a yöneliş var! 

BİST geçen hafta 5.63 yükselişinin üzerine geçen haftayı %3 yükseliş ile kapadı. Özellikle haftanın son günü BIST30 hisselerine gelen alımlarla endeksin yukarı hareketini hızlandırdığını izledik.

Bir süredir BIST100 dışı hisselerden BIST30 hisselerine hareketin geldiğini izliyoruz. Bunda açıklanan bilançoların ve beklentilerin etkisi büyük.

Güçlü bilanço güçlü hisse yükselişi
Geçen hafta FROTO, TAVHL ve TOAS’da gelen finansal sonuçlar piyasa tarafından pozitif algılanırken, ARCLK zayıf bir algı yarattı. Diğer yandan ISCTR, GARAN ve YKBNK’de gelen bilançolar oldukça güçlü geldi. Gelen kar rakamları hisse fiyatlarının TL bazında ne kadar iskontolu olduğunu teyit ediyor diyebiliriz. Bu paralel bu hisselerde güçlü alımların endeks üzerinde etkisinin pozitif olduğunu izliyoruz.

Küresel riskler halen devam ediyor. Resesyon endişeleri bitmiş değil. Ancak hisse senedi piyasaları bir miktar toparlanmak istiyor diyebiliriz. Gelecek veriler bu konuda önemli olacak.

BİST Endeksi Olumlu Yorumlanabilir 
Borsa endeksinde ortalamalar üzerindeki seyir güçlendi ve 2588 seviyesindeki yatay direncini zorlayarak haftayı kapadı. Endeksin 2588 direncini geçmesi ve bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda 2685 direncine doğru yükseliş devam edebilir. Diğer yandan 2588 direncini geçmekte başarısız kalması durumunda ise kar satışları görebiliriz. Ancak bu kar satışları kalıcı olmayabilir. Genel olarak güçlü görünüm sürüyor. (tuncay turşucu)