Küresel piyasalarda hafta kırmızı başlardı. İçeride BİST 100 endeksinin de bu paralelde açılış yapması tahmin ediliyor.

Küresel piyasalarda satışlar yeni haftada da devam ederken Borsa İstanbul'da 3300 puan civarında tutunma çabası devam ediyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz haftayı %3'e yakın değer kaybı ile tamamladı. Elektrik sektörü payları en çok kazandıran sektör grubu olarak ön plana çıkarken, bankacılık sektörü endeksi baskıladı. Haftanın son günü endeks yüzde 0,41 kayıpla 3281,61 puandan kapanış gerçekleştirdi. 

 

Global piyasalarda Cuma günü, İngiltere’nin mali teşvikleri ardından sterlin ve İngiltere hazine tahvillerinde görülen sert satış sonrası riskli varlıklardan çıkış hızlandı. Avrupa ve ABD borsaları düştü. Dolar endeksi sterlindeki sert düşüş etkisiyle yeni zirveleri test etti.

Bu sabah, İtalya’nın seçim sonuçları ve İngiltere’nin mali teşvikleri etkisiyle euro ve sterlin düşerken, dolar endeksi ve tahvil getirileri yükseldi. Daha hızlı enflasyon ve global ekonomik durgunluk korkularının artmaya devam etmesiyle Asya borsaları, Avrupa ve ABD vadeli endeks kontratları düşüyor.   

 

Borsada temkinli olma zamanı 

Borsa İstanbul'da geçen hafta yaşananlardan sonra yeni hafta başlarken uzmanlar temkinli olunması gereken zamanlardan geçildiğini belirtiyor. Piyasalar denge ararken yurt dışında yaşanan sert fiyatlanmalar içerde net bir karşılık bulmazken endeksin 3200 puan üzerine oturması bekleniyor. 

Toparlanma çabasının devam ettiği borsada yeni hafta başlarken açılışta zayıf bir görüntü bekleniyor. Dolarda yükselişin sürdüğü haftanın ilk işlem günü piyasalar etkileyecek önemli bir veri bulunmazken gündemde Yunanistan ile yaşanan gerginlik, MIR kart ödeme sistemine ilişkin atılacak adımlar piyasaların seyrine etki edebilir. Cuma günü S&P'nin Türkiye değerlendirmesi de içerde yakından takip edecek. 

3. Çeyrek bilanço dönemi yaklaşırken, oluşan  beklentiler hisse ve sektörel bazlı hareketleri beraberinde getirdiği belirtiliyor. İntegral Yatırım uzmanlar Bu hafta da gıda, enerji, gübre, madencilik ve tekstil tarafında pozitif ayrışmaların sürebileceğini belirtiyor. 

 

Teknik seviyeler 

Borsaya teknik olarak bakıldığında ise geri çekilmelerde  3.272 ve 3.200 seviyeleri takip ediliyor. Yukarı yönlü hareketlerde ilk etapta 3.320 direnci izlenebilir. Bu seviyenin üzerine yerleşme olması durumunda geçmişte direnç konumunda test edilen 3.400- 3.450 seviyeleri gündeme gelebilir.

 

Alış
Satış
Değişim -13.6599%
Son Değer 3281.61
En yüksek 3330.37
En düşük 3275.57
Haftalık Değişim -2.7639%
Aylık Değişim 3.3564%
Yıllık Değişim 76.6538%
Etiketler
Yorumlar