Halkbank avukatlarından savunma için 6 farklı dilekçe verildi.

Halkbank'ın ABD'de devam eden davasında yeni gelişme. Avukatlar Anayasa Mahkemesi'ne savunma dilekçelerini sunarken Azerbaycan, Katar ve Pakistan da Halkbank'ın ABD'de yargılanamayacağını savundu.

Halkbank'ın ABD'de görülmekte olan davası devam ediyor. Son olarak ABD Anayasa Mahkemesi’nin Halkbank’ın temyiz başvurusunu gündemine almıştı. 

Bu gelişmeden sonra bankanın avukatları mahkemeye altı farklı dilekçe sundu. Davayla ilgili genel itirazların yer aldığı dilekçeler dışında, Azerbaycan, Katar ve Pakistan’ın da Halkbank’ın yanında yer aldığı ve bankanın ABD’de yargılanamayacağının savunulduğu ortak dilekçe de mahkemeye sunuldu. Üç ülke de Anayasa Mahkemesi’nden, Halkbank’ın temyiz talebinin kabul ederek, daha önce alt mahkemelerde alınan kararları durdurmasını talep etti.

Azerbaycan, Pakistan ve Katar, Halkbank’ın avukatları aracılığıyla ABD Anayasa Mahkemesi’ne sundukları ortak dilekçede, “200 yıldan beri ilk kez yargının tüm yasaları hiçe sayarak, şimdiye kadar görülmemiş bir usulle Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’nın görmezden geldiğini; Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir kamu bankası olan Halkbank’ı yargılamaya kalktığını” iddia etti.

Öte yandan Türk kamu kuruluşları, Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türk Kızılay’ı da Halkbank’ın avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne sundukları dilekçede, çoğunluk hisseleri Türkiye Cumhuriyeti Varlık Fonu’n ait olan bankanın “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’na” göre ABD’de yargı dokunulmazlığı olduğunu öne sürdü.

Halkbank’ın ABD Anayasa Mahkemesi’nde duruşması 17 Ocak tarihinde yapılacak.

Can Kamiloğlu / VOA Türkçe 

Etiketler
Yorumlar
M.k.ATAM
Şucu hangi ülkede işlediysen o ülke seni yarğılar orası amarika gerisi hikaye
Piyasa Özeti
BIST 100 4.959,80 %1.49
Dolar 20,872 %0.33
Euro 22,526 %0.04
Gram Altın 1.331,91 %0.72
Brent Petrol 75,020 %0.96
Bitcoin 27.121,88 %0.00