Geçen haftayı yükselişle tamamlayan borsa, kar satışları endişesiyle yeni haftaya başlıyor.

Bu sabah Asya borsaları, Çin’de Kovid karantinalarının ve uçuş yasaklarının hafifletilmesi ve emlak sektörünü kurtarmak için 16 maddelik bir plan açıklaması ardından yükseliyor. Avrupa vadeli endeksleri yatay/pozitif, ABD vadeli endeks kontratları yatay/negatif seyrediyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz haftayı yaklaşık %5,7 oranında yükseliş ile 4.455 seviyesinden tamamlayarak, haftalık kapanış rekoruna imza attı.

Küresel piyasalarda enflasyon etkisi

ABD'de ekim ayına dair enflasyon verileri beklentilerin ötesinde düşüşe işaret etmişti. Verilerin beklentilerin ötesinde geri çekilmesi Fed'in sıkı para politikası tonunu aşağı çekebileceğine yönelik algılamalara neden oluyor. Buna paralel faiz artırım hızında azaltım beklentileri ile ABD tahvil faizleri sert geri çekildi. Bu durum da risk iştahında iyileşme sağlarken, bölge borsaları belirgin şekilde yukarı yönlü tepki gösterdi.

Bu hafta  ABD borsaları olmak üzere küresel borsalarda yukarı yönlü hareketin devamını görebiliriz.

Küresel piyasalar BİST'e destek veriyor 

Verilerden BIST olumlu etkilense de, son 1,5 aydır endeksin yükselen trendde hareket ettiğini ve görece olumlu performans gösterdi. Uzmanlar, endekste genel olumlu görünümün korunmasını beklemekle birlikte yaşanan belirgin yükselişin ardından olası kâr satışlarına karşı tetikte olunmalı görüşündeler. 

 Endeksin haftaya yukarı yönlü başlaması bekleniyor

 
BIST 100 Endeksi yükselen trendde rekor tazeleme eğilimine devam ediyor. Yeni haftada Asya borsaları alıcılı bir seyir izlerken, ABD vadeli endeks kontratları borsalarındaki yükselişin ardından hafif satıcılı bir görünüm sergiliyor. Endeksin ise güne yukarı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor. 

Teknik seviyeler 

4412 destek konumunda iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı görünüyor. 4498 tarihi zirve direnç olarak izlenebilir. 4297 desteğinin üzerinde ise kısa vadeli görünüm olumlu; mevcut trade pozisyonları için izlenebilir. Ancak endekste son dönemde yaşanan belirgin ve sert yükseliş, düzeltme hareketi olmadan gerçekleştiğinden, bu durum da kâr satışlarının gelme olasılığını artırıyor. Dolayısıyla da önümüzdeki dönemde ani ve sert gelebilecek olası kâr satışlarına karşı temkinli olunmalı. 

 

Hangi sektörler?

Borsa’da yatırımcıların güçlü gördüğü ve güvendiği Şirketlerde, sanayi sektöründeki daralmanın hissedilmediği sektörlerdeki yatırımcı iştahı devam edecekler. Tuncay Turşucu  Havacılık, hizmet, perakende, enerji, petrokimya ve yatırımı ve hikâyesi olan şirketlere yönelik talebin Borsa endeksinde yataya giriş olsa bile devam etmesini bekliyor.

 

Piyasalar bu verileri takip edecek

İçeride Önemli Veri Akışı Yok, Dışarıda ABD ve Euro Bölgesi İzlenecek
Haftalık veri takviminde içeride önemli veri akışı görünmüyor. Ekonomi yetkililerinin açıklamaları, siyasi gelişmeler ve hafta sonu Taksim’de yaşanan patlama ile ilgili haber akışları takip edilecek.

Dışarıda ise Pazartesi günü OPEC aylık raporu ve Euro Bölgesi sanayi üretimi izlenecek. Salı günü ABD ÜFE verisi, Çarşamba günü ABD Perakende satışlar ve sanayi üretim verileri, Perşembe günü Euro Bölgesi TÜFE verisi ve Cuma günü ise İngiltere verileri takip edilecek.

İnfo, Qnb Finansinvest, Tuncay Turşucu, ICBC Yatırım 

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 5.626,49 %1.31
Dolar 23,383 %1.18
Euro 25,153 %0.35
Gram Altın 1.474,46 %0.91
Brent Petrol 74,960 %-0.75
Bitcoin 25.664,80 %0.00