Enflasyonun hız kestiğini savunan Nebati, "Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz"

Enflasyon rakamları TÜİK'e göre yüzde 80,2 seviyesinde gerçekleşirken beklentilerin altında kaldı. Verileri değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati iddialı konuştu: "Enflasyon hız kesiyor, Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon verilerine ilişkin, "Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz" dedi.

Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı enflasyon değerlendirmesinde resmi verilere göre, yüzde 80,21 ile son 24 yılın zirvesine tırmanan enflasyon verilerini için çok iddialı konuştu. 


Enflasyonun hız kestiğini savunan Nebati, “Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon verileri de bu projeksiyonlarımızı destekler niteliktedir” ifadelerini kullandı.

Nebati, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve resesyon endişeleriyle boğuşuyor. Bu ülkeler, son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden endişe duyuyorlar.

Enflasyonla mücadele süreçleri birçok ülkede para politikasının tedrici olarak sıkılaştırılması ile gerçekleşmekle birlikte resesyon ihtimalinden dolayı dünyada birçok ülke negatif reel faiz politikası uyguluyor.

Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Politikalarımızı da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullanıyoruz. Böylece, makine ve teçhizat yatırımları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,8 artmıştır.


Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon verileri de bu projeksiyonlarımızı destekler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz."

 

ENAG ise ağustos enflasyonunu yüzde 5,86, yıllık enflasyonu yüzde 181 olarak hesapladı.

 

Etiketler
Yorumlar