Borsa İstanbul BİST 50 hisseleri için yukarı adım kuralını uygulayacağını duyurdu.

Borsada yaşanan sert satışlar sonrası önceki hafta uygulanmaya başlanan 'açığına satışta yukarı adım kuralı' bugün de uygulanacak. Kural BİST 50 hisselerini ilgilendiriyor.

Borsa İstanbul'dan volatiliteyi önlemek için uygulanmaya başlayan 'Yukar adım' kuralı haftanın ilk günü de uygulanmaya devam edecek. 

BİST'ten konuya ilişkin yapılan bildirimde şu ifadelere yer verildi : 

"

BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 14/09/2022 ile 23/09/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 26/09/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.


Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.


Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

Etiketler
Yorumlar