Barclays, Türk Lirası'nın istikrarlı trendinin sürdürülebilir olmadığına dikkat çekiyor.

Türk Lirası'nı değerlendiren İngiltere merkezli Barclays yaptığı değerlendirmede Türk lirasında yüzde 11 oranında değer kaybı bekliyor.

Barclays analistleri tarafından yapılan değerlendirmede reel efektif döviz kurundaki uzun vadeli trendin sürdürülebilir olamayacağına dikkat çekildi.

Türk lirasının üretici fiyat endeksi bazlı reel değerinin 5 yılın zirvesine çıkması sonrasında 'değerli TL' durumu yeniden gündeme girerken, İngiliz banka Barclays de makro ekonomik göstergeler açısından bunun sürdürülebilir olmadığına dikkat çekti.

Döviz Stratejisti Marek Raczko, Türk lirasına ilişkin analizinde, Türk lirasının son dönemde istikrarlı bir seyir izlediğini, fakat bu seyri sürdürülebilir görmediklerini belirtti.

Banka değerlendirmesinde TL'deki istikrarın Reel Efektif Döviz Kuru'nda uzun vadeli düşüş trendi ile çeliştiği vurgulanarak "Hâlâ yüksek olan enflasyon dikkate alındığını biz TRY'nin Reel Efektif Döviz Kuru'nu tarihi trendin tutmak için yıl sonuna kadar yüzde 11 değer kaybetmesi gerektiğine inanıyoruz" ifadeleri kullanıldı. 


Bankanın analizinde Türk ekonomisinin rekabetçi olmaya devam etmesi için reel efektif döviz kurundaki uzun vadeli düşüş trendinin devam ettirilmesi gerektiği ifade edildi. 

 

Etiketler
Yorumlar