Altın fiyatları jeopolitik risklerle temkinli yükseliyor.

Global piyasalarda altın fiyatları Faiz ve enflasyon beklentileriyle gerilerken, jeopolitik risklerle 1800 doların üzerindne seyrediyor. Altın ve döviz piyasaları iki isim altın fiyatlarını yorumladı.

Ons altın fiyatları geçtiğimiz ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklentilerin üzerinde şahin bir tonda mesaj vermesiyle bir miktar gevşeme gösterse de, yanı başımızda bir sakinleşen bir gerginleşen Rusya – Ukrayna çekişmesiyle beraber oluşan güvenli liman algısıyla destek buldu. 

İçerde gram altın doların sakin seyriyle birlikte yatay görüntü verirken, global piyasalarda ons altındaki kıpırdamayla birlikte 788 liranın üzerinde işlem görmeye devam ediyor. 

Uzmanlar altın fiyatlarına ilişkin yaptıkları açıklamalarda küresel merkez bankalarının faiz kararları fiyatlar üzerinde etkili olmaya başladığını belirtiyor. Ancak altın fiyatları şimdilik jeopolitik risklerle fiyatlanıyor. 

Düşüşler alım fırsatı 

Mehmet Ali Yıldırımtürk, cuma günü yaptığı değerlendirmede altına talebin kur korumalı TL mevduatlar nedeniyle oluşan likidite ihtiyacıyla sınırlı kaldığını belirtiyor.  Yıldırımtürk dışardaki gelişmelerin etkisiyle altın fiyatlarında çarpan etkisiyle bir miktar yüksek kalacağını öngörüyor. 

Temkinli bir yükselişin olduğunu belirten Yıldırımtürk düşüşlerin de altın için alım fırsatı olduğunu kaydediyor. 

2000 doları görebilir

Altın ve döviz piyasaları uzmanı İslam Memiş, altında enflasyon fiyatlaması başlar ve bunun yanında jeopolitik risklerde artamaya devam etmesi halinde ons altının fiyatının 2000 bin dolarların üzerine çıkmasını bekliyor.

Kısa vadeli yükselişlerin kalıcı olacağını beklemeyen Memiş, şubat ayının sonuna kadar gram altın TL fiyatının 750 lira seviyesine kadar geri çekilebileceğini düşünüyor. 

 

Etiketler